Verdikt
verdikt.png

Kdy: 5. 7. 2009
Kde: Potštejn
Počet hráčů: cca 20
Pořádá: Joachim & Kop
Vlastní stránky: http://potkancon.mezisvety.net/program/so-larp
Účast: na přihlášku v rámci PotkanConu
Kontakt: moc.liamg|90nocnaktop#moc.liamg|90nocnaktop


Legenda

Co je to zločin? Vražda? Krádež? Kde končí a začíná morálka a proč kdysi byla morálka jiná než je dnes? Je vůbec možné zločin zcela vymítit? Je možné mít dokonalou společnost bez násilí?
Zúčastni se LARPu, který se odehrává ve společnosti, kde se něco takového téměř podařilo. Zločin, tak jak ho známe, téměř neexistuje. Proto je obrovským šokem, když je náhle zavražděno šest lidí: Případ je provázen obrovskou mediální bouří, a jako by to nestačilo, případ má dva podezřelé, kteří však spolu nemají vůbec nic společného, dle všech indicií se nikdy v životě nepotkali…
Byla proto svolána speciální porota pro posouzení viny v tomto bestiálním zločinu.
Tou porotou jsi i ty…


Organizátoři

Paul Hudson (Joachim Veselý) & Kop (Jakub Hampl)
Oba organizátoři jsou zkušenými hráči LARPů. Kop začal s LARPem před devíti lety a Paul se k němu po pár letech přidal. Oba za sebou mají dlohou zkušenost s role-playovými hrami a divadlem. Společně pořádali několik ročníků LARPU Pharos Desperatus, který se zabýval konflikty mafie v noční Praze. V součastnosti pracují na projektu imersního LARPu nazvaného Afterlife, kde se prolíná New Wierd s mystickým pojetím světa.
Paul je autorem několika krátkých divadelních her, muzikálu, opery a filmů, které se dočkaly velmi nadšeného přijetí. Zajímá se o vývoj her - mimo jiné hlavně těch digitálních. Paul v součastnosti bydlí v Praze a (již ne)studuje anglistiku na FFUK.
Kop se podílel na organizaci několika ročníků ImproLarpu a několika menších akcích. V součastnosti žije v Edinburghu a studuje umělou inteligenci a psychologii.


Dojmologie (Tete)

Spoiler alert!
9 hráčů, 9 porotců, 9 možných zločinců, …

Zúčastnil jsem se Verdiktu na Potkanconu a musím říct, že hra mne svým příběhem i průběhem nadchla. Zpočátku klasicky se tvářící larp typu "najdi zlého muže" se postupem času rozvinul v mnohem hlubší příběh o hledání skutečných pohnutek lidí a motivů jejich činů. "Proč?" byla jedna ze zásadních otázek hry, na kterou si každý musel odpovědět sám, její odpověď však ovlivňila životy jiných.

Z organizačního hlediska téměř nemám výtek, papíry byly připravené dobře a zajímavě, snad jen by se hodilo více instrukcí do začátku (spíše mám na mysli vysvětlivky a upřesňující informace, fakta týkající se příběhu byla dostačující; nutné je dle mého názoru zejména upozornit hráče na to, že vše, co není na papírech uvedeno si mohou vymyslet), které by předešly následně vzniklým zmatkům a zbytečným konfuzím. Pravdou je, že ty do určité míry ovlivnily hru, v našem případě ne negativně (většina hráčů si to přebrala po svém a řekl bych, že to založilo mnoho zábavných situací), ale jedná se o velice nepředvídatelný aspekt, který ne každý hráč zvládne zahrát.

Vrátím se ke způsobu přípravy podkladů - nastiňují se holá fakta o situaci a o ostatních postavách - tedy prokazatelné informace. Všechno ostatní je na hráčích, co si vymyslí a obhájí, to se stane faktem, dokud jej někdo jiný nezpochybní. Tato skutečnost dala vzniknout nepřebernému množství fabulací, zmatků, pomluv a kdovíčeho všeho, až se organizátoři museli schovat za přípravné materiály aby svým smíchem nerušili hru.

Vstupy pánů právníků do procesu považuji za velmi přínosné, neboť posunuly děj a zase chvíli bylo o čem mluvit.
Co se týká času na přípravu a na pochopení postavy a sžití se s ní, ocenil bych ho o něco více (a soudím, že i někteří ostatní hráči), i když, nakonec jsme to všichni zvládli.
Nevím jak organizátoři se mnou, ale já s nimi spokojen byl. Na závěr ono fádní a už trochu klišé poselství, které si čím dál častěji ověřuji v praxi:

"Je to hra, měla by se tedy hrát."

PS: Omlouvám se, je-li má dojmologie zmatečná, ale zaslechl jsem ze všech stran názory, že by si tuto hru chtěli zahrát i jiní a nerad bych je připravil o příběh, proto jsem se snažil popsat vše, kromě samotného průběhu hry.


Galerie

(autor Darien)

{"module":"wiki\/image\/FlickrGalleryModule","params":{"photosetId":"72157629227061654"}}
Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License