Howard Phillips Lovecraft

Životopis

(20.8. 1890 – 15. 3. 1937) Byl to americký básník a autor fantasy, scifi a především hororů. Nejslavnější se stala jeho volně propojená série hororových povídek o mýtu Cthulhu, popisující pantheon podivných, vetřeleckých temných bohů, kteří se dostali na Zemi. Stejně slavný je jeho motiv Necronomiconu, pradávné knihy temných zaklínadel, kterou mnohokrát popisuje ve svých dílech. Jeho díla jsou velmi pesimistická, útočí na křesťanství, romantismus a osvícenství. Ačkoli za svého života nebyl příliš čten, stal se jedním z nejvlivnějších hororových autorů 20. století.
Příběhy HPL vychází z našeho světa a jeho hrdinové v něm odhalují, že historie našeho světa je mnohem temnější, než se jeví. V našem vesmíru existují mocné prastaré bytosti, které mnohé národy uctívali jako své bohy a mnozí je uctívají dodnes. Tyto bytosti jsou neskutečně mocné jako opravdoví bohové a setkání s nimi končí pro nezasvěcené smrtí nebo šílenstvím. Přesto lidská touha po poznání žene další a další bláhové blázny, aby riskovali své duše. Ve jménu osobní moci, humanity či z prosté neznalosti otevírají další pátrači prastaré magické grimoáry, kreslí pentagramy a vzývají prastaré bohy.


Co stojí za přečtení

Je mi jasné, že lidé nemají mnoho prostoru k načítání příliš velkého množství textu. Lovecraftovy povídky mívají kolem 20 stránek a jejich obsah má tendenci vplouvat do obrazů a snů, kterých se jen tak nezbavíte. Kdo si chce larp hezky užít, doporučuji následující tituly.

Volání Cthulhu

Povídka o pátrání po stopě něčeho tak strašlivého a vražedného, že kdokoli se dostal příliš blízko, zemřel. Obsahuje celou řadu základních myšlenek pro orientaci v Mýtu.

Hrůza v Dunwichi

Vypravování o Whateleyovic rodině, o magii a děsu.

Věc na prahu

O tom, čeho je schopná lovecraftiánská magie a čeho byste se nechtěli dožít.

Pokud vás Lovecraft zaujal a nemáte ho ještě dost, tak tato adresa obsahuje dalších 19 povídek v češtině (zadejte do vyhledávače Lovecraft).

Šepot ve tmě

Jeho sbírka "básní" a povídek


Lovecraftiánská mytologie

Protože Lovecraft spoluvytvořil působivý komplex myšlenek, bohů a personifikovaných strachů, které se tu a tam vynořují i v larpu, doporučuji pozornosti ještě jednu stránku s přehledně sepsanou mytologií a pojmologií.
Najdete ji tady. Na stránkách se nachází ještě více informací, mezi nimi i několik verzí Necronomiconu.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License