Norgath V: Šlépěje Posledního
nor.png

Kdy: 26. - 30. 7. 2011
Kde: Poblíž města Třemošnice na Chrudimsku, v příjemném a co do terénu aktraktivním prostředí údolí řeky Doubravy.
Pořádá: Elfin, Drake, Valandil
Vlastní stránky: http://norgath.novotnovi.net
Účast: volná na přihlášku
Kontakt: zc.manzes|htagroN#zc.manzes|htagroN


Legenda

Kolik lidí, kteří přihlížejí zlomovým dějinným událostem, si dokáže uvědomit jejich význam? Z nás to nedokázal vůbec nikdo. Ptáte-li se, jestli už jsme zmoudřeli a uvědomili si, co znamená příchod těch, kdo si říkají „Rí Anaigh“, pak odpovím, že dny ani týdny vám v žádném případě nepostačí, abyste porozuměli bytostem, jejichž věk se počítá na staletí, ne-li tisíciletí. Ještě váháme, ještě se dohadujeme a zoufale, nebo snad pošetile, se snažíme do naší mysli vměstnat celý obraz toho, co se teď v Norgathu děje, abychom ho mohli zkoumat a nakonec i pochopit. Zdá se nám ale, jako bychom se snažili dostat do zorného pole neskutečně rozlehlou pláň, když stojíme uprostřed ní. A i kdybychom dokázali hledět víc než jedním směrem naráz, nikdy nedohlédneme dál než za rozpitou zelenou a modrou na horizontu. Nikdo z nás netuší, jak daleko pláň ještě pokračuje. Jiné to může uvádět v zoufalství, já se však musím ptát: Opravdu to potřebujeme vědět ještě dnes? Rozhodli jsme se bojovat a bojovat člověk může i poslepu. Neohrabaně, méně efektivně a v neustálém strachu, že ho každou chvíli může skolit rána odnikud, ale možné to je. Při boji ve tmě se člověk spoléhá především na svůj sluch a na několik pravidel, která popisují, jak se má pohybovat, aby co nejvíce zvýšil svou šanci na vykrytí úderu protivníka. My budeme postupovat stejně. I ve své slepotě totiž víme, jaká pravidla jsme dostali od těch, jež nade všechno ctíme. Doufáme, že noc pomine, a jednou budeme moci místo tápání kolem sebe svést řádnou bitvu? Nad tak zbytečnou otázkou neztrácejte čas. Nikdo z nás totiž stejně nemá na vybranou…
A. N. z Řádu Iawen

Události na odtrženém panství Harnoth nabraly zcela nečekaný směr. Udály se věci, vedle nichž se Lanasajovo šílenství i zavraždění Agara zdají být malichernými záležitostmi. Ve stínu zmatků a bezúčelného politikaření se členům zapomenutého řádu podařilo povolat bytosti, které samy sebe nazývají „Anakové“. Co jsou zač? Zatím se nenašel nikdo a nic, kdo by tuhle otázku zodpověděl. Podle těch, kdo přihlíželi jejich příchodu, ze všeho nejdříve vyhlásili svůj nárok na vládu nad světem. Jejich přítomnost se prý „znovu“ stala nutností. Svědectví se shodují i v tom, že Anakové přede všemi vyjádřili vděk těm, kdo jim umožnili vstoupit na náš svět a slíbili jim vládu nad Harnothem. O několik hodin později přitáhli tito jejich věrní k branám města s armádou bytostí několikanásobně mocnějších než lidé. Obyvatelé se sice postavili na odpor, ale ukázalo se, že se naprosto nedokáží ubránit. Část jich byla smetena, část prchla a zbytek v čele se šlechticem Jolem uznal nadvládu Anaků.
Zpráva o bitvě se šířila a s ní i panická hrůza z „neporazitelného“ vojska. Všichni od nejprostších sedláků až po nejvyšší šlechtice už viděli Norgath, nebo dokonce celý Ilbes v troskách a ve spěchu se připravovali na útok armády Anaků. Ten však nepřišel. Nově dosazení vládci v Harnothu místo ofenzivy vyhlásili připojení panství zpět k Norgathu. Vymínili si pouze to, že městu budou vládnout oni Jejich pohotový zásah a vojenská pomoc navíc vedly k rychlému ukončení občanské války a země teď vypadá mnohem stabilnější než předtím. Od bitvy o Harnoth snad nikdo nespatřil samotné Anaky a o jejich armádě není zpráv. Přestože nikdo nechápe, co má příchod Anaků znamenat, jak vypadají jejich další úmysly, a jak se jejich zástupcům podařilo dohodnout se s předními představiteli Norgathu, už se objevilo mnoho těch, kdo o nich mluví s nadšením a považují je za vysvoboditele. Z Harnothu se ovšem rychle začalo šířit nové náboženství. Nejde o žádnou tajnou sektu, protože uctívači Anaků své členství nikterak neskrývají, ani o temný kult. Kněží Anaků hlásají hodnoty jako „řád a spravedlnost“, které se mnohým zdají velice přitažlivé, a Anakové tak získávají přívržence rychleji, než si lze představit. (Podrobnější popis náboženství najdete na této stránce.) Kult Anaků bude zřejmě jako jediné náboženství za posledních několik set let schopen konkurovat kultu Iawen.
Vedle těch, kdo příchod Anaků vítají a uctívají je, a těch, kteří se jím zabývají co možná nejméně, však existuje ještě jedna skupina lidí. Zůstává otázkou, zda-li je nazývat prozřetelnými, osvícenými, konzervativními, nerozumnými, nebo naprosto šílenými. Možná, že se v nich najde od každého trochu. Jedinou jistotou zůstává, že se otevřeně prohlašují za odpůrce Anaků a odmítají jejich přítomnost i nové náboženství. Některým jde spíše o víru, jiným o politiku. Většina z nich nevěří, že se harnothská armáda prostě někam stáhla a Anakové nehodlají dále vojensky ani jinak zasahovat do života v Norgathu. Objevilo se již vícero skupin těchto „odbojářů“. Většinou se stahují do malých měst nebo hradišť, kde se připravují na případnou obranu proti vojsku Anaků, ale také vyhledávají prastaré prameny, aby zjistili, kdo vlastně Anakové jsou, a v ideálním případě našli způsob, jak zařídit, aby svět zase opustili. Jedna skupina lidí směřuje do starého těžko dostupného hradiště ukrytého v divokých lesích na hranicích Norgathu a Mlhavy. Kam je nakonec dovede jejich odhodlání postavit se Anakům, ukáže čas…


Dojmologie

Miranda

Tákže…Norgath prostě supr akce se super lidma, taková ta prázdninová pohodička ;-) Děkuju orgům za hecnutí se a udělání ještě posledního (bohužel…) ročníku…Děkuju holkám v kuchyni, že to zase zvládly, i když teda podmínky na vyváření dost hrozivé. Líbily se mi večery, líbilo se mi odposlouchávání, 18 zlatých v kapse, cépka, dungy a práskání hříšníků gardě ;-) Ale teď ještě ke kritice - naopak pár výhrad bych měla k RP některých lidí. Jet na akci povídat si v herní době na náměstí před ostatníma lidma například o problémech s VŠ a zakončit to větou "přijdeme do města asi v jednu, viď?" mi přijde jako dosti…no, nechme toho. Hlavně za tohle vůbec nemohou orgové a bylo taky hodně vidět, že se nás pomocí cépek snaží z kopření vytrhnout. Vím, že to mohlo vypadat, že taky nic nedělám, jen posedávám a nemůžu říct, že jsem 100% doby mluvila herně, ale jakožto špionka jsem potřebovala poslouchat řeči a vyzvídat informace a zapisovat je a ne si povídat neherně…Taky z konce jsem trochu rozpačitá, přišlo mi to moc nalinkované. De facto bylo správným chováním vedoucím k happyendu : věřit v Iawen a zemřít v závěrečce. Ale což, já jsem se svým údělem squaterky - žebračky osídlivší s hrstkou přeživších Anaky opuštěné město celkem spokojená :-D (Ptala jsem se Allegora, jestli jsem musela nutně umřít v lese a prý ne, prý bych se mohla i usadit;-) Ale ať na všechny zápory koukám jak koukám, stejně to bylo prostě pohodové, takové "norgathí" :-D A rozhodně jsem si ho i letos pořádně užila. Takže díky všem, co se na něm jakkoli podíleli…;-)

Adso

Chtěl bych poděkovat všem hráčům i CP, kteří dělali problémy, protože díky nim jsem se ani na chvíli nenudil (třeba anabázi se siročincem jsem si fakt užil). Dobře jsem se bavil ve hře i během večerů, jídlo bylo skvělé, počasí vyšlo, prostě ideální akce.

Aridion

Tak také se připojím a shrnu to za kozáky. Moc děkuji orgům za výbornou akcii a docela mě mrzí, že to byl poslední ročník. Zvláště bych pak chtěl poděkovat Ankarovi který s námi velice ochotně řešil naše postavy a připravil pro nás úžasnou dějovou linii (brodění doprostřed řeky a zámek byly naprosto dokonalý). Když už děkuju Ankarovi tak samozřejmě nesmím zapomenout na Draka, který nám umožnil ukrást kasu prospektorů . Samozřejmě děkujeme všem hráčům, kteří se s námi byli ochotní bavit i přes náš lehký jazykový handicap a gardistům obvzláště pak Adsovi za jejich nádhernou pedezíravost
P.S.: ti kteří nás obvinili že si navzájem stejně nerozumíme a jen +- víme o čem se bavíme se pletou rozuměli jsme si všechno a byli jsme tak zblblí že jsme se tak byvili i jen sami 2 v lese když nikde nikdo nebyl :-)

Sid

Na začátek bych chtěl říct, že jsem si Norgath užil maximálně a to i z orgovské pozice, v níž sem byl v sérii Norgath poprvé. Jakožto hp mistr řemeslník jsem se mimo tábor dostal opravdu jen minimálně a mým hlavním úkolem bylo udržovat ekonomiku města v chodu. I přes to, že jsem byl ve městě mnohdy jediný org, tak si myslím, že ve městě to docela šlapalo. Z mé strany přichází též velká chvála pro řemeslníky. I přes nedostatek cp a času (což mi neumožnilo provést ani jednu naplánovanou quest linku) si řemeslníci hru užívali, nekopřili a zažrali se do toho mnohem víc, než jsem si před norgathem vůbec představoval. Dále taky doufám, že pocit ze hry hráčům vylepšily mé drobné zásahy, ať už šlo o drobné práce pro Sida, nadávání na přístavní verbež a další nepracující atd. Jediné, z čeho jsem trošku rozpačitý byl přístup pár kopřících lidí, protože fakt nechápu, proč někdo dává 500,- za kopření na louce u vodnice :D

Chmely

Díky všem hráčům i orgům, zvláště pak Elfin a Allegorovi, bylo to legendární. Osobně jsem se bavil náramně (ano, i přes den;) Díky holkám v kuchyni, které vařili líp než závodka (což mi bohužel nutí otázku, jakto že je jídlo od kuchařů s profi vybavením mnohem horší než od holek v polních podmínkách?)
Nejsilnější zážitky ze hry:
- loučení před závěrečkou
- souboj v lese (zrdcadla)
- Berethirova lekce svádění
Negativního mě nic nenapadá. Na závěr bych rád vyzdvyhl i nahec většiny spoluorgů, hlavně Flejma, Sida a Drejka.

Sax

No, tak Aridion už to shrnul za mě.
Tak já už jen poděkuji organizátorům (speciálně Ankarovi a Drakeovi, za to jak se nám věnovali) Hrozně se mi líbil ten posuvný zámek, noční hry a masky bohů/démonů.
No a jak už je tu taky řečeno, je škoda, že ne všichni hráči se zapojovali do hry (i když měli připravenou dějovou linii). Vodnici si můžete dát v čajovně… To ale není výtka orgům.
No, jinak to byl jeden z nejlepších světů na kterých jsem byl :)

Wel

Tak, teď delší text - už je čas sednout si k PC…
Děkuji holkám kuchařkám, máte můj neskonalý obdiv za um, odvahu, odhodlání a trpělivost.
Děkuji orgům, Norgath jsem si vždycky skvěle užila, škoda že mám vroubek na cti, mohla jsem hlásívat, že jsem byla na každém Norgathu….no, takhle mám do sbírky jen 4 z 5 skvělých her, i tak dobré. Je fakt, že Norgath se za ty roky vyprofiloval v akci, která šla čím dál tím lépe, škoda že tenhle počin končí…. nezbývá než doufat, že se pustíte do něčeho dalšího.
Děkuji ostatním starým i novým a staronovým známým, prima akce lidi. Snad se ještě uvidíme jinde.
No a dál? Už se těšim, až mi někdo popíše zbytek Norgathu - posmrtná zvědavost je ZLO :-)


Dojmologie organizátorů

Allegor

Snaha skutečně byla vytrhnout hráče z kopření, ale chápu, že plno lidí si o prázdninách/dovolené chce hlavně odpočinout. Do hry jsme nasazovali tak jedno herní CP co 20 minut a na konci jsme skoro lezli po čtyřech. Fakt se dostavilo totální vyčerpání fyzické i psychické.
Jsem rád, že nikdo z hráčů nedělal organizátorům během hry problémy ve stylu "tohle je ptákovina", za sebe můžu říct, že by to takový hráč nemusel přežit ve zdraví, vzhledem k těm nervům, v jakých jsme byli:)
Nakonec doufám, že se našli lidé, kteří si nejen zakopřili, ale i zahráli.


Galerie

(Fotila Riana)

{"module":"wiki\/image\/FlickrGalleryModule","params":{"photosetId":"72157628102752392"}}

Kompletní fotogalerie

http://riana.rajce.idnes.cz/Norgath_2011/

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License