Kmeny 2015
adresa

Kdy: V roce 2015 jsou tři běhy: 26.–28. června, 14.–16. srpna a 21.–23. srpna.
Kde: skanzen Křivolík u České Třebové
Pořádá: Jiří Rosol, Pirosh, Duli, Shaika, Alice Ďurčatová, Petr Platil
Účast: Na přihlášku
Vstupné: Různé, viz webové stránky
Odkaz: http://http://kmeny.larp.cz/
Kontakt: moc.liamg|ynemk.pral#moc.liamg|ynemk.pral
Sdílet: Facebook


Legenda

Je po válce. Na zčernalých spáleništích raší nové výhonky trávy. Prořídlá a vyhublá stáda skotu se vrací zpátky na staré pastviny. Pruty je pohání chlapci, kteří ještě před nedávnem neměli ani dětské jméno. Je po válce. Kouř z pohřebních hranic barví oblohu. Draví ptáci trhají maso z těl uctivě rozřezaných a ponechaných na posvátných místech. Vesnicemi opět zní hudba a zpěv. Mladé ženy a mladí muži hrdě přijímají svá dospělá jména a jejich oči hledí do budoucnosti s radostí. Dusot jejich nohou víří prach. Je po válce. Země napitá krví stále nedokáže vydat plody. Zvěř v lesích se skrývá, vyděšená ozvěnami válečných bubnů a barevnými maskami válečníků. Je po válce.

Duchové země jsou neklidní. Válka narušila jejich odpočinek a všichni teď cítí jejich převalování, když se země chvěje jako pokrývka rozrušeného spáče. Z hor na obzoru se kouří a ptáci hromadně odlétají kamsi pryč. Zdravé stromy v pralese bez důvodu padají a ve svém pádu lámou a ničí. Mnozí se ve strachu a nejistotě obracejí na své starší, na zaříkávače a šamany, na náčelníky a staré lovce. Řada z nich jen krčí rameny, ale najdou se i tací, kteří znají staré příběhy. Tací, kteří si nepamatují události před válkou, před rozdělením, před rozkolem. Po dlouho nepoužívaných cestách se tak brzo rozběhli posli. Pak se jednalo. Opatrně, ale jednalo. A jednání nakonec přinesla výsledek. A tak dříve, než jižní větry přinesly veliké deště, odešla z hlubokých západních pralesů skupina odvážných lovců z kmene Vlčího zubu, z dalekých vesnic kmene Černého kamene se vydala na cestu další skupina jeho hrdých obyvatel, z hrazeného sídla vprostřed rozlehlých pastvin plných skotu vyrazili pyšní pastevci z kmene Hluboké vody, na cestu se vydali dokonce i děsiví a pomalovaní šílenci z kmene Bílých kostí a v neposlední řadě skupina vyslaná bohatými otrokáři z kmene Havraních křídel, jejichž řemeslná zručnost nezná soupeřů.

Všichni směřují na jedno daleké místo. Místo na samotném okraji země, u hranice hor, které oddělují náš svět od krajin mrtvých. Na místo, kde je možné vidět to, co bývá našim očím obvykle skryto, kde je možné naslouchat a kde duchové země mohou rozpoznat a snad i vyslyšet prosby lidí. Na místo, kam se již po dlouhou dobu nikdo nevydal, i když kdysi bylo navštěvováno. Lidé všech kmenů zde spojovali své hlasy ke společné písni, tančili, bubnovali a žádali. A duchové odpovídali. To vše ale odvála válka. Poutníci jdou na místo z přesvědčení, ze zvědavosti, z potřeby, kvůli náhodě a někteří i z donucení. Žádný z nich ale neví, co přesně ho na místě čeká a žádný neví, jak se budou chovat ostatní kmeny po tak dlouhém nepřátelství. Všichni ale tuší, že nikdo z nich již nebude stejný, jako když se na cestu vydal.

O hře

Kmeny jsou larp z prostředí fiktivních společenství domorodých národů, jsou o jejich rituálech, legendách a symbolech. Společně budeme vyprávět příběh těch, které jejich kmeny po velké válce vybraly, aby šli na posvátná místa a usmířili duchy země. Potkávají se ti, kteří stáli v boji proti sobě, které válka rozdělila, oslavovaní i zatracovaní. Poznávají minulost svých kmenů, svou budoucnost, vlastní slabé stránky a uzavírají nové svazky.

Co byste možná chtěli o larpu vědět:

– Kmeny jsou dramatický larp, jehož těžištěm jsou osobní i kolektivní scény, v nichž klademe důraz na symbolickou a ritualizovanou komunikaci.
– Hra je postavena na myšlence pozitivního dramatu, není tedy o tragických osudech, ale o dobrých koncích. Zážitky nemusí být jenom silné, chceme, aby byly i pozitivní.
– Chceme se odklonit od klasické dramatické koncepce i způsobem vyprávění. Příběh bude mít oproti jiným larpům výrazně rychlejší dynamiku ve své první části.
– Konflikty i intimita budou založené na symbolickém a rituálním ztvárnění prostřednictvím metatechnik.
- Larp není fyzicky náročný, odehrává se především na území osady. Pro hru je důležité mít odhalené paže a nohy od kolen dolů. I když se hra koná v létě, může být za špatného počasí teplotně mírně nekomfortní.
– Snažíme se o pěknou a uvěřitelnou vizuální stránku hry. Důrazně vás proto prosíme, abyste si na hru nebrali rušivé doplňky jako jsou zejména brýle a hodinky.
– Fyzickému kontaktu s jinými hráči se ve hře nelze vyhnout. Rozhodně ale nejde o fyzické napadání nebo simulaci boje maketami. Obdobně není důležitým tématem pro hru otevřená sexualita, ale blízkost a náklonnost.
– Pro úspěch hry je klíčová důvěra v organizátory a v ostatní hráče.


Dojmologie

Balda

Ciri

Zuzana Kozáková

Markéta Gajdošová

Gavroche

Tereza Rajnochová

Petrius

Viper

Vrauu

Pavla Lišková

Olórin

Lischai

Manik

Arwi

Prasátko

Michaela Šámalová

Zuzana Karasová

Dikobraz


Galerie

{"module":"wiki\/image\/FlickrGalleryModule","params":{"photosetId":"72157657406417950"}}

Kompletní fotogalerie

1. běh, autor tomáš Flankey Felcman
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1606870896232197.1073741830.1547437982175489&type=3

https://www.facebook.com/kmeny.larp/photos_stream

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License