Heroes V: Třinácté Zatmění 2012
heroes.png

Kdy: 22. - 24. 6. 2012
Kde: Zahájí (nedaleko Ledče nad Sázavou)
Pořádá: Bonhart, Blizzy, Arien, Ytriag a další, za podpory Thilisar, o.s.
Počet účastníků: 120
Účast: volná na registraci
Vstupné: 100 Kč předem / 150 Kč na místě / 200 Kč neregistrovaní
Odkaz: http://www.heroes5.cz/
Kontakt: zc.5seoreh|grO#zc.5seoreh|grO
Sdílet: Facebook


Galerie

{"module":"wiki\/image\/FlickrGalleryModule","params":{"photosetId":"72157631138404450"}}

Kompletní fotogalerie

Paisha: http://paisha.rajce.idnes.cz/Heroes_V_-_2012


Plakat.jpg

O hře

Vycházíme z pátého dílu oblíbené počítačové strategické serie Heroes. Můžete se tu tak setkat s jeho národy, hrdiny, sami skutečně prožít mnohé z legendárních příběhů a především rozhodnout o tom, jak vše skončí.
Některé reálie předlohy byly přitom již na prvopočátku organizátory změněny a především pak skutky hráčů samotných v pozdějších letech svět již do značné míry přetvořen. Z tohoto důvodu, a také protože pro někoho může být vůbec i samotný termín „Heroes” něčím zcela neznámým, na stránkách najdete všechny podstatné informace z této oblasti především v sekci „Svět”.

Vznik a dosavadní vývoj akce

Letošní ročník bude již pátým, a doufejme zdaleka ne posledním, navazujícím pokračováním. Od svého uvedení na scénu v roce 2008 se akce pochopitelně neustále vyvíjí, ať už na základě hráčských ohlasů, nebo inovacemi a učením se samotných organizátorů. Mnohé jednotlivé drobnosti tak postupně akci přivedly až k její současné podobě.
Výraznou změnu koncepce přinesl poprvé rok 2010. Tehdy se akce z dosud jednodenního modelu změnila v celovíkendovou, především z důvodu narůstajícího počtu účastníků a faktu, že coby jednodenní by se už nemohla dále rozvíjet, ač k tomu měla značný potenciál. Rok následující, tedy 2011, pak zásadně změnil vůbec samotnou existenci akce. Právě od této chvíle totiž Třinácté Zatmění začíná existovat jako zcela samostatný projekt. Obměňuje se většina organizačního týmu a dochází k trvalému pojmenování, tedy se přestávají střídat podtituly jednotlivých let. Akce se přesouvá z okolí Brna na Vysočinu, kde nachází trvalý domov při řece Sázavě, nedaleko vesničky Zahájí. Tento krok má především akci zpřístupnit širšímu spektru hráčů z různých koutů republiky. Mimo to se akce oproti dřívějšku více otevírá i mladším účastníkům.
Pokud vás zajímají výsledky hry samotné v předchozích letech, jsou odpovídajícím způsobem zaznamenány v sekci „Svět” a stejně tak promítnuty do popisu jednotlivých stran. Fotodokumentaci a veškeré další materiály k jednotlivým ročníkům naleznete pak k nahlédnutí na stránkách akce.Dojmologie

Jezevec (Igor)

Hernajs lidi (nelidi,andělé,živí,neživí,mrtví,nertví…) ani nevíte, jak jsem rád, že jsem nebyl línej a v sobotu ve čtyři ráno doběhl vlak. A za tenhle úžasnej pocit vděčím vám všem, kdo jste byli ochotní jet na akci nejen sami pro sebe, ale i pro ostatní účastníky. Málo kdy se mi povedlo být na akci zaškatulkovanou jako bitva a takhle perfektně si i zahrát RP, či prachsprostou diplomacii (ač za to druhé se, i když jen trochu , omlouvám všem, kterým jsme nabourali hru, plány, či jejich tužby a očekávání).
Leckdo tu vychvaloval Bonharta…Tomu jsem provolal slávu s vámi ostatními po závěrečce, tak bych teď rád poděkoval Arienovi za zatraceně tvrdou práci a trpělivost s chaosem, který se na takové akci vyskytne vždy (a který jsme sami dost přiživili). Tarzanovi za Occamovu břitvu v aréně a skvěle zahraného trpaslíka. Blackovi za Sandra jehož mi bylo opravdu ctí nakonec zničit(?). Pomocným orgům za bestiář, od něhož jsem nikdy nevěděl co čekat a hospodským za Úúúžasnej guláš (prosím, prosím, pošlete mi recept ).
Díky i všem, s nimiž jsem si skvěle zabojoval (opravdu Vás nebylo málo) a všem, s nimiž jsem si užil debaty a RP (ať mi klepeto uhnije, jestli Vás bylo jen o fous míň). Každopádně se těším, že vás zase někdy uvidím a že si zase zahrajem/zabojujem/zablbnem. A to nejpozději za rok.

PeeTee

Dlouho jsem nebyl na akci, která by byla takto plná atmosféry. Dobrá RP, výborné herní situace… Přijel jsem si to užít a tak se i stalo ;) díky všem za zážitek jenž mě donutil zamyslet se nad tím, zda se opět naplno vložit do světa LARP a bitev…

Lethos

Ahoj,
chtěl bych pochválit Bonharta za úžasnou a akci, a vzdát mu hold za práci a snahu, kterou vynaložil na přípravu letošních Heroesů… Akci (schválně neříkám bitvu, jelikož nám Heroesy trošku zlarpovatěli) jsem si užil, a chci tímto zároveň poděkovat všem Podzemákům ze skvělé RP a dobrý boj. Stejně tak děkuji i našim soupeřům, protože bez nich by akce nebyla tak zábavná.

Ira - Zaiden

Zdravím všechny, kdo se podíleli na organizaci, i samotné hráče. Jménem Divokých kmenů bych Vám všem chtěla poděkovat za dobře zvládnutou akci, férovost a vůbec za krásný zážitek, který by bez Vás nebyl možný. Já i Cech vlka se těšíme na příští ročník, takže můžete s námi počítat.
Nechť Kha Beleth vede Vaše kroky správným směrem.

Gavner Zruč

Jak jsem prohlásil již minulé setkání u Zahájí: "Třinácté zatmění byla jedna z nejlepších akcí na níž jsem byl" a tento rok mám tentýž názor. Klobouk dolu.
Dále mé tisíceré díky patří všem orgům, CPkům a hráčům za úžasně strávený víkend a skvělou zábavu.
Nakonec bych se rád omluvil všem, komu jsem zasadil příliš silnou ránu, nebo nabyl pocitu, že jsem nesmrtelný. Své schopnosti jsem užíval dle svého nejlepšího svědomí a vědomí tak, jak byly napsány.
"Nuže za rok naviděnou, přátelé…" (Zazělo z místa, kde již nikdo nestál.)

Gwenhir - Shak´karukat

Zdravím bojovníky koalice i úmluvy.
Jménem celého Cechu Vlka jenž stvárnil Divoké kmeny chci poděkovat organizátorům za nadstandartní výkon, nebot problémů měli až nad hlavu. Zároveň děkuji všem zúčastněným za skvělý zážitek jak z bojových pasáží akce, tak z larpových pasáží. A že jich nebylo málo Pokud se všichni bavili tak dobře jako my, věřím, že se přiští rok opět setkáme
Do té doby pevné zdraví a klidnou mysl v dnešní moderní divočině a kdo ví, třeba se potkáme i na jiných akcích.

Stanlex - lich

Ze všech bitev, na kterých jsem byl, jsou v mém subjektivním žebříčku povedenosti na prvních dvou místech právě letošní a tyhle Heroesy. Nevim, který byly lepší, ale to je jedno, páč oboje byly skvělý! První byla hlavně bitva, v druhé bylo dost diplomacie (Igore, korunu dolů), tak nechci porovnánvat. Bylo tam pár renonců, ale kašlu na ně, protože jinak to byla luxusní zábava! A to ať už se jednalo o přípravu (CP modrá makrela), samotný průběh akce (Každý si něco najde) nebo závěr (Epický sktřet gremlina a upíra. Tohle vejde do historie Ashanu!) Lidi i nelidi, byla tam hlavně fajn atmosféra, díky všem, že jste si dali tu práci… A to včetně té "Konzervy kuřete s volantem" (Anděl)
Za RP musím vyzdvihnout dvě z našich jednotek. Většina byla velmi dobrá, ale tihle se mi vryli do paměti. První byl duch "Wolverine" (Nevim přezdívku, ale ty drápy ji přebily ), jehož bojové šílenství a touha drásat a mstít se byly nekonečné. Druhý byl zombík "Jídlo?" (Pee Tee, jestli se nepletu) Taková oddanost roli hloupoučké zombie, která sní, na co přijde. Čtyři kuřata, osm mrtvol, jedna kráva… A to je nejspíš jen zlomek, u kterého jsem byl osobně. Ten byl naprosto dokonalý.

Radek (milice)

Super akce, víceméně se naplnilo na co jsem se těšil a hlavně mě příjemně překvapili mladší hráči v řadách Říše i mimo ni, především oba naši rytíři, se kterými jsme vedli nekonečné slovní půtky ohledně obsahu hlav a rodinných původů. Takže moc díky a snad mi to za rok vyjde abych mohl přijet zase.

Eusebius Kaspar

Jedna z nejlepších akcí, na kterých jsem byl. Pochvalu si zaslouží Bonhart a další za organizaci na hranicích možností a zkušení larpaři za vnášení skvělého RP do akce. Nemenší pochvalu si však zaslouží i mladší účastníci, kteří v kostýmech či RP dotahovali na mnohem starší larpaře. RP mladších jsem mohl posoudit při mých experimentech na zajatcích, kdy jsem je nechal vypít lektvar, aniž bych jim řekl účinek a čekal na jejich popisy. Většina v tomto testu RP obstála.
V přítomnosti takto skvělých lidí mě neskutečně mrzelo, že můj kostým a roleplaying za nimi značně pokulhával a navíc jsem zanesl i několik zmatků do organizace. Snad mi to odpustíte.

Epifairos (Strážce Hvozdu)

Jak už řekl lich: dva Heroesy, dvě nejlepší akce. Když si to v hlavě srovnám, vidím to nastejno - minule jsme šli od střetu ke střetu a zabojoval jsem si jako nikdy předtím. Někteří lidé (včetně mně) tehdy doufali, že si užijí víc toho RP a toho jsem si letos (možná na úkor právě boje) užil víc než dost, takže si vlastně nemůžu stěžovat.
O epické momenty i nápadité questy opět nebyla nouze, za což strašně děkuji hráčům obou stran, CPčkům i organizátorům. Neděkuji pouze tomu, kdo vybíral doly výrazně předem, ale co, už je stejně po boji, takže pouze do příště: pokud se někdo takový vyskytne, má zaručeně (a nejen ode mně) slíbený nakopání.
Orgové & spol. dělali myslím v rámci možností všechno co mohli, ač ani to občas nestačilo, ale z vlastní zkušenosti vím, kolik úsilí stojí organizování i uhlídání mnohem menší akce než byla tato, takže pro to mám velké pochopení. Krom toho bych se chtěl ještě jednou omluvit Divokým za to proběhnutí strženou hradbou našeho města, které jsem si v momentálním zápalu vážně nevšim a speciálně poděkovat Žábě, pokud si to nepřečte na národním fóru Hvozdu za její odhodlání, které mi dodalo tolik potřebnou odvahu abychom společně vedli poslední epický střet se silami temnoty který měl tak dramatické a doposud nevídané vyvrcholení.
Tak…všechny účty jsou myslím vyrovnány, takže zbývá už jen říct, že se snad v co největším počtu setkáme či střetneme opět za rok a s některými snad i někdy dříve.
PS: doufám že budou brzy i nějaké ty fotky a jsem zvědavý i na další psaná dílka…možná že pokud mi to okolnosti dovolí a nechopí se toho nikdo jiný z našich, sepíšu i náš elfský pohled.

Kazma

Les je prozářen svítícím sluncem. Příjemný chládek z něj dělá mnohem poživatelnější místo než na louce.
„Bonhart! Bonhart! Bonhart!“
Hlasité skandování z cca 90 hrdel naruší celou polední idylku. Půlkruh bytostí, které mezi sebou ještě před chvílí svedli bitvu na život a smrt, se konečně shodli.
Jako díky za to, co pro nás člověk v rudém hávu Orlanda z Loarseeru udělal. Ano. Máme 24. června 2012, a právě skončil druhý ročník dlouho očekávané Třináctky.

Je 22. 6., pátek. Na autobusové zastávce ve vesničce blízko hranice se Slovenskem postává upírka, zjevení a Naadir v živé diskuzi. Ještě chvíli.
Auto podezřelé značky pilotované zlobřím mágem konečně dorazilo. Nasedat.
Jejich cesta teď povede po Dddddd1 až k 66. kilometru Loket, kde sjedou z dálnice a za krátkou chvíli dorazí do Zahájí. Les za touto poměrně klidnou posázavskou obcí se zítra stane dějištěm křížové výpravy Gryfí říše na ještě úplně neprobádaném kontinentu Narkesh.

Tábořiště se od loňska nezměnilo. Procházíme částí, kde se usadila Koalice (lidi, elfové, mágové) na nejvzdálenější část louky, kde již včera rozbila ležení Nekropole. Následuje hlasité shledání, plány zítřejší bitvy, pomlouvání Gryfí „školky“, kteří jsou s přehledem nejmladší a nejmenší.

Brzy se bude stmívat a hlavní organizátor Bonhart vytahuje role látky a kýble barev, prohlašujíce cosi o barvení. Náhodná volba posílá ke štětcům dva duchy, zjevení i upírku. Výsledkem je armáda pavouků, lebek a čtyř draků. Nemrtví jsou na zítřejší bitvu opravdu dobře připraveni.
Sobota ráno. Nemrtvým táborem se rozléhá zvuk používaných sprejů, nadávek na oblíkání kostýmů a láteření někoho z Koalice, proč jsou upírky tak sexy.
Ze začátku jsme měli Koalici a Úmluvu. Koalici složenou z Gryfí říše, Hvozdu a Mágů. Úmluva se skládala z Nemrtvých, Podzemí a Divokých kmenů. O podrobnostech ve vedení frakcí na stránkách akce (www.heroes5.cz).

Asi do odpoledne se všichni vrhali do boje s vervou, přece jenom Nemrtví už neměli kam ustupovat. Po zajetí Isabely (královny Gryfí říše) se ovšem změnila pravidla hry a z bitvy byl larp, kdy dokonce ani agresivní Divoké kmeny nebojovaly. Takže najednou se našel prostor pro situace typu:
Minotaur zdrhá od Podzemí k Mágům, kteří z něj do příštího roku udělají Golemtaura. Faiz – hrdina Mágů – konvertuje k nekromancii. Upír bere důtky na svou žákyni, protože se díky ní rozmáznul o bránu Nadin-Zakiru.
A spoustu jiných. Nikoho nějak moc nežere (jestli si to dobře pamatuji), že mocný arcilich Sandro si volně pobíhá po herní ploše. Všechny problémy se jednoduše odložily na neděli.

A už je to tady. Nedělní krvavé boje. Co se nestihlo v sobotu, dohnalo se v neděli. Zejména ty boje.
Od začátku se proplétaly jednotlivé odlišné questy všech šesti stran, což vyústilo v to, že jste sice nakrásně mohli vědět, co a proč zrovna děláte vy, ale už bylo skoro nemožné určit, co a proč dělají ostatní. Toto společně s určitým důrazem na RP způsobilo valné většině zúčastněných silný citový prožitek.
Mnoho báglů ještě nebylo vybaleno, množství modřin ještě úplně nezmizelo, barvy na vlasech nejsou vymyty, a přesto se kdesi u hranic se Slovenskem střetává část inteligence Nemrtvých a má naplánováno na další střet. Tmavovlasá upírka zavírá svůj deníček.

„Potkáme se příští rok,“ ozvalo se z místa, kde již nikdo nestál.

Šibřík

Dobrá akce, díky všem!
Chvály už bylo dost, tak bych se pokusil o trochu kritiky, pár bodů v pořadí, jak mě to napadá:
- určitě celkově snížit počet životů
- pokusit se trochu vyvážit/omezit schopnosti, resp. preferoval bych spíš ty schopnosti, které podporují roleplay ( např. žraní mrtvol, rituály atd.) na úkor prostého zvyšování zranění atd.
- vpustit do hry víc informací, bylo to hrozně zmatené
- voda v pevnostech, sice je blízko pramen, ale stejně by to bodlo
- jasný signál, kterým se určí začátek/konec/přerušení hry
- omezil bych počet tesáčkářů
- datum konání - konec zkouškového + ve stejnou dobu se konají dvě větší a známější akce
Celkově se mi akce moc líbila, doufám, že bude pokračovat v podobném duchu.

Zaza

Inu abych pravdu řekl, na začátku jsem se trochu bál, poněvadž jsem byl polovina naší rytířské armády. :) Ale bitvu jako takovou jsem si užil maximálně. Bonharte tobě děkuji za tak geniálně vymyšlenou akci. A Ariene tobě za schválené zbraně. Jinak:akce neměla chybu,počasí bylo fajn takže, nejlepší akce letos.

Krysa (kněz)

Tak budu také provolávat slávu. Sláva Elrathovy za to že bděl nad celou akcí a zvláště nad Gryfí říší. Sláva všem organizátorům a pomocníkům organizátorů. Sláva všem mým spolubojovníkům. Čest nepřátelům. Sláva všem co uklízely tábořiště po odchodu bojovníků. Sláva všem, na které jsem v předchozích větách zapomněl.
Elrath nechť vám žehná.

Olórin (Inkvizitor)

Přidávám se s díky; především orgům, protože přes jistá škobrtnutí (a to ovšem jak organizační, tak hráčská) to byla moc fajn akce. Potom samozřejmě svým Gryfím spolubojovníkům, za to, že nikdy neztráceli zápal a víru - bylo mi ctí s vámi bojovat a umírat ve službě Elrathovi a Říši. Děkuji taktéž nepřátelům, protože krom toho, že byli hodnotným protivníkem, byli také kromobyčejně féroví a slušní a všechny neshody (co jsem viděl) se s nimi daly vyřešit normální domluvou, což se jen tak nestává.
Zvláštní omluvu bych chtěl věnovat divokým kmeňákům, kterým jsem dal o headku víc, než jsem od nich inkasoval - za oba své zásahy se ještě jednou omlouvám, naštěstí byly za celou hru jediné.
A nakonec jako zvláštní vzkaz pro naše… "spojence" (až na několik málo světlých výjimek) tu mám jedno známé trpasličí pořekadlo: "Ať chcípnů všici zkurvysyni!"

Gremlin - Štěně

Výborná akce a to díky komu? Díky našim organizátorům, kteří to celé zorganizovali. Zatím jsem nebyl na akci s tak dobrými lidmi, užil jsem si nejen střety ale také dobrý RP.
Děkuji všem, kteří mi donesli mé střeli z flusačky, nadmíru to splnilo mé očekávání, čekal jsem, že jich ztratím aspoň tak polovinu ale ztratily se jen 2.
Těším se na příští ročník.

Dojmy organizátora Bonharta

Děkuji tímto za vaše ohlasy, ať už se doposud jednalo o slovo mluvené či psané. Stejně jako i za všechny ty, které se třeba ještě objeví. :-)
S veškerými vašimi připomínkami, návrhy, nápady i vlastními závěry hodlám naložit s veškerou vážností pro vytvoření pokračování, na které snad bude proč se těšit. Čímž se vlastně rovnou dostávám k další věci…
Letošní ročník postihla celá serie náhod a nehod, která jej značně zkomplikovala, což vedlo z mé strany k obavám o osud veškerých příprav i akce samotné. O to více mne těší, pokud si co nejvíce z vás akci právě i tak užilo, silami společnými jsme vše zvládli a nakonec přispělo velkou měrou k rozhodnutí pro již zmiňované pokračování (a taky Třinácté Zatmění 2013 zní hezky :-D). Vězte tedy, že doufám se všichni setkáme opět právě za rok (tuším 21. – 23.6.), na témže místě. :-)
Chci také ještě jednou poděkovat pomocným organizátorům, správcům, CPčkám, bestiím i všem, kteří jakýmkoliv způsobem pomáhali. Ať již při přípravách či na akci samotné a to jak myšlenkově, psychicky i fyzicky. Stejně jako i těm, kteří třeba jen přišli jakoukoliv pomoc nabídnout – velice si toho vážím.
Rád bych vyjádřil zároveň poklonu také všem dorazivším hráčům. Za výborný RP, řadu opravdu moc hezkých kostýmů, herní iniciativu (skutečně jste do toho dali hodně), nekonfliktní přátelské prostředí jak ve hře, tak i mimo ni a dodržování pravidel (herních i těch táborových).
A na závěr snad už jen ještě připomínám již před akcí zmiňovaný Cosplay contest a moji důvěru, že mnozí z vás skutečně by v něm měli mít velkou šanci, tak neváhejte, poněvadž nebude trvat nejspíš déle než týden. ;-)
Časem, pravděpodobně v řádu dnů, by se měl na stránkách objevit i letošní epilog. Také vás budu informovat, až budou k dispozici jakékoliv prvotní filmové materiály, což nicméně jistě nějakou dobu zabere. :-)


Diskuze

Add a New Comment
Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License