Archív starších článků

7. 10. 2011 Setkání organizátorů

Bilancování proběhlého roku, vlastní zkušenosti a přátelské posezení se očekává nejen v republikovém měřítku v Brně (http://setkani.larp.cz/), ale také v místních podmínkách. Zveme vás na setkání (nejen) organizátorů do Pardubic.

Pokračuj


20. 9. 2011 Letní festival larpů

V červenci se v Letohradě uskutečnil festival komorních larpů z dílen místních organizátorů. Jeden z účastníků (Roslav) se s námi podělil o dojmy, nyní máte tu možnost také vy. Hnutí za nový meloun - Con se představuje.

Pokračuj


9. 9. 2011 Jaké byly Střepy Abeiru?

Organizátoři LarPardu v létě uspořádali larp v přírodě ze světa DnD a připravili tak pro přibližně třicet hráčů epický příběh z prostředí Forgotten Realms. Ač samotná hra proběhla v severních Čechách, přinášíme formou krátké recenze pohled do hry jak z pera jednoho z organizátorů, tak i od hráče. Webové stránky i ucelené dojmologie pak naleznete na stránkách hry.

Pokračuj


20. 8. 2011 Model hvězdy - druhá část

Druhá, o něco praktičtější část článku o modelu hvězdy jako způsobu, jak klasifikovat larpy. Autorem je Pierre Olivier Blondont.

Pokračuj


7. 8. 2011 Model hvězdy - první část

Zatímco probíhá sezóna a mnoho lidí tráví své dovolené na různých akcích (ať už jako hráči či organizátoři), představujeme překlad jednoho francouzského článku, který se rozhodl rozšířit model popisující larpy (známý jako GNS - model trojúhelníku) o další rozměry. Článek je rozdělen na dvě části.

Pokračuj


8. 7. 2011 GameCon se blíží!

Čtyři dny plné zábavy a napětí nad hrami všeho druhu

Ve dnech 21. - 24. 7. 2011 se v České Třebové uskuteční již 17. ročník herního setkání GameCon. Je to příležitost pro všechny hráče a fanoušky nepočítačových her z České republiky a Slovenska setkat se s ostatními, zahrát si hry, vyměnit zkušenosti a pobavit se. Co vás během čtyř dnů na GameConu čeká?

  • Deskové hry (Osadníci z Katanu, Carcassonne a mnohé další)
  • Velké množství her na hraní rolí neboli RPG. Můžete si vyzkoušet i herní systémy, které doma ani nemáte.
  • Hry naživo neboli LARP, kdy prožitky své postavy vyzkoušíte na vlastní kůži.
  • Mistrovství v Dračím doupěti, letos pro změnu z pozice obyčejných obyvatel Císařství.
  • A spousta dalších aktivit, jako třeba bitva miniaturních armád ve Wargamingu, nebo poutavé přednášky.
  • Sobotní party

Že neznáte žádnou z těchto her? Nevadí. Pravidla vám rádi vysvětlíme na místě a poradíme i s výběrem her nebo naplánováním programu. Neváhejte tedy a přijeďte. Slibujeme vám spoustu her, zábavy a přátelské atmosféry. Nemáte volné celé čtyři dny? Nevadí! GameCon má co nabídnout každý jednotlivý den.

Web události: http://www.gamecon.cz


3. 7. 2011 Larp a právní předpisy ČR

Následující text zazněl v rámci přednášky na české larpové konferenci Odraz. Zaměřuje se na problematiku postavení larpu v rámci právního řádu České republiky a na to, jak se aktuálně účinné právní předpisy dívají na larpu podobné aktivity. Jedná se o přednášku primárně zaměřenou na laickou veřejnost hlavně z ohledu použitého, do jisté míry „neprávnického jazyka“. Autorem je Mgr. Jakub Šváb.

Pokračuj


13. 6. 2011 Setkání přátel her a fantastiky: Cony a larpy

Léto s sebou přináší také úrodu všelijakých setkání přátel fantastiky a her. Na Conech, které náš region uhostí tři, se usídlily larpy jako nedílná součást programu. A že jich letos bude opravdu mnoho. Srdečně vás tedy zveme k pročtení této pozvánky: Představují se „HnutíZaNovýMeloun-Con“, Festival Fantazie a GameCon.

Pokračuj


14. 5. 2011 Jak se dělá postava

S novou sezónou po nás organizátoři všelikých her chtějí přihlášku, do které vyplníme kromě civilních údajů také něco o své postavě. Může jít o komplexní dotazník, může jít jen o jednu otázku. Můžeme se svojí postavou zabývat několik měsíců dopředu nebo to nechat až na poslední večer před hrou. Pro ty, kteří rádi o svých postavách uvažují bez ohledu na požadavky organizátora, nabízíme jeden z možných přístupů ke tvorbě postavy.

Pokračuj


1. 5. 2011 Testování larpových metod a teorií II

Závěrečná část překladu článku vycházejícího z výzkumu otázek testování metod a teorií užívaných v larpu a převáděných do praxe. Autorem je J.Tuomas Harviainen a originální anglické znění můžete shlédnout zde.

Pokračuj


19. 4. 2011 Creative Commons

Nezřídka se přihodí situace, kdy organizátor larpu chce využít mechanik nebo nápadů dalších lidí – nejčastěji proto, že jsou užitečné, funkční a líbí se mu. Nicméně existuje problém autorských práv, který se tu a tam vynoří.
Nemálo organizátorů souhlasí s využitím jejich nápadů na jiných hrách, pokud se odkáže na zdroj. Nicméně situace jsou individuální a důsledné dodržování všech pravidel dobrých mravů je leckdy víc než jen obtížné. A to nemluvíme o situacích, kdy si lidé nejsou porušování práv ani vědomi. Ani sami autoři netuší, jaká jsou jejich práva a povinnosti.
Následující text čerpá z webových stránek www.creativecommons.cz a nabízí výtah některých užitečných informací, které se týkají licencí Creative Commons – možnosti poskytovat či sdílet myšlenky v rámci autorského zákona.

Pokračuj


7. 4. 2011 Testování larpových metod a teorií I

První část překladu článku vycházejícího z výzkumu otázek testování metod a teorií užívaných v larpu a převáděných do praxe. Autorem je J.Tuomas Harviainen a originální anglické znění můžete shlédnout zde.

Pokračuj


23. 3. 2011 Vypravěčův manifest

Předkládáme český překlad Vypravěčovu manifestu, jehož autorem je Aksel Westlund, odtud se tomuto produ někdy řiká westlundiánský narativismus. Nabízí jeden z pohledů na problematiku tvorby larpů a předkládá způsob tvorby narativistického larpu – tedy larpu zaměřeného na příběh. Anglická verze textu je k nalezení zde.

Pokračuj


5. 3. 2011 Larpard jako o. s.

Lidé stojící za projektem Larpy Pardubice se s počátkem roku 2011 rozhodli směřovat svoji činnost do občanského sdružení stejného názvu. Chceme vám zde nastínit naše vize a aktivity, které i nadále budeme podporovat a pro které chceme získávat příznivější podmínky.

Pokračuj


20. 2. 2011 Osm bodů

Chystáte se zveřejnit svůj připravovaný larp? Následující text je překladem článku Nathana Hooka ze sborníku Playing Reality, který vyšel pro konferenci Knutpunkt 2010. Nabízí k zamyšlení osm věcí, které by hráč chtěl vědět, když se bude rozhodovat, jestli na vaši hru přijede.

Pokračuj


10. 2. 2011 Reportáž z Nekroskopu

Na začátku září 2010 se v pardubických ulicích uskutečnil odpolední larp, kterému málokdo důvěřoval. Podepsalo se to na nízké účasti hráčů a malé snaze usnadnit organizátorům přípravu larpu například posláním přihlášky. Tvůrci se ale nezalekli a výsledkem byla překvapivě dobrá městská hra. Následující text shrnuje jak pohled hráče, tak komentář organizátora.

Pokračuj


18. 1. 2011 Setkání organizátorů a hráčů larpu

V polovině dubna se v blízkosti Chrudimi uskuteční čtvrté setkání organizátorů a hráčů larpu z celé republiky. Navíc přislíbili účast také někteří zahraniční hosté například ze Skandinávie či Polska, takže se můžeme dozvědět i to, jak se hry dělají jinde než v naší kotlině. Celá „konference“ nese název Odraz a zve k návštěvě a ke sdílení zkušeností napříč všemi druhy her v přírodě i ve městě, v uzavřených prostorách či na táborech, ať už se larpem zabýváte mnoho let nebo třeba chcete teprve začít a zajímá vás, jak se hry pečou jinde, jaké nápady nebo problémy zajímají i ostatní, co se bude zajímavého dít příští sezónu a mnoho dalšího.

Pokračuj


8. 1. 2011 Casting III

Závěr článku popisujícího možnosti, jak role v larpu přidělovat těm správným hráčům.
Článek čerpá ze semináře, který proběhl v roce 2007. Jeho vedoucím (a také autorem tohoto textu) je Pascal Meunier. Originální článek je k nalezení zde.

Pokračuj


12. 12. 2010 Casting II

Druhý díl článku popisujícího možnosti, jak role v larpu přidělovat těm správným hráčům. Dnešní část se týká odhadování hráče samotného, jeho preferencí a schopností, které mohou hru obohatit.
Článek čerpá ze semináře, který proběhl v roce 2007. Jeho vedoucím (a také autorem tohoto textu) je Pascal Meunier. Originální článek je k nalezení zde.

Pokračuj


1. 12. 2010 Casting I

Nabízíme první část textu, který popisuje zajímavý přístup k výběru hráče na hru a správného přisouzení role. Článek čerpá ze semináře, který proběhl v roce 2007. Jeho vedoucím (a také autorem tohoto textu) je Pascal Meunier. Originální (francouzský) článek je k nalezení zde.

Pokračuj


11. 11. 2010 Podporujme dobré

Článek vyšel na konci loňského roku na jednom americkém fóru. Ač v podstatě říká známé věci, neuškodí si je někdy připomenout. Zde je volný překlad z tohoto zdroje. Přejeme hodně užitku a povzbuzení.

Pokračuj


22. 10. 2010 Divadelnost v larpu

Představujeme vám článek, který byl formou příspěvku představen na letošní české larpové konferenci Odraz. Text vyšel i ve sborníku, který si můžete prohlédnout zde. Autorem je Pavel Gotthard.

Pokračuj


23. 9. 2010 Netradiční šifrovačka

V půlce října si v ulicích Pardubic trochu zaběháme ve stylu Matrixu. Město bude plné hackerů, co se pokouší odpojit středoevropský server, a Agenti jim samozřejmě nedají nic zadarmo. Odpolední zábava na pár hodin se představuje.

Pokračuj


6. 9. 2010 Čistě neherně II

Druhá dávka příkladů ze života na téma "jak využít či zneužít slovíčka neherně".

Pokračuj


25. 8. 2010 Čistě neherně I

Následující text je první částí ze dvou připravovaných statí a byl inspirován skutečnými událostmi tohoto léta. Popisuje zásadní okamžiky hry, které se nedají jen tak zapomenout a mnohdy výrazným způsobem formují výsledný zážitek z odehraného larpu. O co že se jedná? O používání slůvka „neherně“ a jeho ekvivalentů.

Pokračuj


15. 7. 2010 Slavnosti ve světě Warhammeru

V půli srpna poblíž Přelouče vypukne císařská slavnost, na kterou se sjíždí delegace ze širokého okolí. Kromě honu na divokou zvěř, kejklení, jídlo a pití bude i prostor pro politiku, pokoutné intrikaření i přímočaré akce.

Pokračuj


29. 6. 2010 Larpy na PotkanConu 2010

Již jen pár dní a východní Čechy se dočkají PotkanConu! Letos opět hostí nemalou řádku larpů, se kterými se tu můžete po kupě seznámit. Některé stále mají volná místa.

Pokračuj


8. 6. 2010 Larpy na GameConu

Letošní GameCon v České Třebové nabídne širokou paletu larpů nejen z dílny Court of Moravia, ale také od brněnského uskupení Knight of Red Hills nebo slovenských přátel. Stručně vám je zde představíme.

Pokračuj


26. 5. 2010 Norgath 2010

Na začátku srpna se kousek od Třemošnice chystá larp Norgath. Zveme vás. :-)

Pokračuj


4. 5. 2010 Přijeďte na PotkanCon 2010!

Červenec se blíží mílovými kroky a s ním i očekávaný PotkanCon. Zároveň o něm přibývají informace. Přečtěte si tedy první ochutnávku, na co se můžete těšit.

Pokračuj


22. 4. 2010 Chystám se udělat larp…

Ačkoli existuje celá řada různých druhů larpů, je několik základních pravidel a společných bodů, které se týkají všech a které je dobré při tvorbě larpu neopomenout. Mnozí aktivní organizátoři o těchto skutečnostech dobře vědí, ale přesto může některý detail někoho inspirovat. Následující článek čerpá inspiraci z textu uveřejněného na jednom fóru věnovaném larpové diskuzi, které můžete na jít na tomto odkazu.

Pokračuj


28. 3. 2010 Poznámky k výstavbě opakovatelného larpu III

Závěrečná část článku s radami, jak připravit larp, který si budeme chtít zahrát vícektrát.

Pokračuj


13. 3. 2010 Poznámky k výstavbě opakovatelného larpu II

Druhá část článku.

Pokračuj


1. 3. 2010 Poznámky k výstavbě opakovatelného larpu I

Autorem předkládaného článku je J. Tuomas Harviainen. Námět byl přednesen na loňské konferenci Knutepunkt 2009. Toto je první část článku, který zde postupně uveřejníme.

Pokračuj


23. 2. 2010 Dramatická čajovna

Již poněkolikáté se v pardubické čajovně Na Paletě uskutečnila takzvaná dramatická čajovna a to pod taktovkou Saši "Gillyho" Dvořáka. Tentokrát se sešlo nebo účastnilo více než deset lidí. A o čem taková dramatická čajovna je?

Pokračuj


26. 1. 2010 Co je to larp?

Pře nějakou dobou jsem provedla malý průzkum toho, jak současní hráči a organizátoři larpů definují tuto aktivitu. Sesbíralo se něco přes šedesát odpovědí různého rozsahu. Ve stručnosti zde představím, jak průzkum dopadl.

Pokračuj


7. 1. 2010 Žít šťastně až do smrti – techniky zakončování larpu

Ada Fredelius
Pohled na to, jak larpy obvykle končí a jak by končit mohly. Tento článek se hlavně zaměřuje na organizační stránku, ale může být zajímavá i pro nejednoho hráče.
Jde o volný překlad článku, který byl publikován na severské konferenci Knutepunkt 2006.

Pokračuj


2. 12. 2009 Komunikace s hráči

Příspěvek na toto téma zazněl na konferenci Odraz 2009. Zde je přepis podle její prezentace.
Téma se zabývá otázkou, k čemu je dobrá komunikace s hráči, jaké jsou její předpoklady a jaké ji provázejí problémy. Snaží se zjistit, jak dorozumívání učinit více efektivní a jak z něj udělat spíše užitečnou než zatěžující činnost. Nastiňuje i některé problémy, které komunikaci provázejí, a navrhuje možná řešení.

Pokračuj


22. 11. 2009 Reklama a jak na ni

Neustále se stává, že nejsme spokojení s prezentací toho či onoho larpu. Nedozvíme se to, co potřebujeme, nedostaneme se k jakýmkoli informacím včas nebo nepochopíme, co tím chtěl básník říci. Sepsala jsem si několik postřehů, které mohou organizátorům pomoci v prezentování svých akcí. Nejde o nic nového či objevného, jen možná někdy opomenutého.

Pokračuj


2. 11. 2009 Metody tvorby postavy a příprava hráče na roli

Článek vyšel ve Sborníku konference Odraz 2008 a autorkami jsou Kateřina „Morgain“ Holendová a Anna „Ester“ Miklasová.

Pokračuj


22. 10. 2009 Linie hráče a linie postavy

Přinášíme vám překlad článku zahraničního blogu věnovaného larpové tvorbě. Text se zabývá fenoménem existence linie hráče a jeho postavy, vzájemné interakce a vlivu na pozdější hodnocení larpu, naleznete v něm ale i další postřehy.
Originál od Eirika Fatlanda je možné shlédnout zde.

Pokračuj


11. 10. 2009 Konzerva

Původně jsme chtěli upozornit a shrnout podzimní městské larpy, které se v regionu chystají, ale většina z nich se přesunula do Konzervy, proto se zmíníme o ní, ale nejen to.

Pokračuj


21. 9. 2009 Pro organizátory

Na stránkách LarPardu začíná znikat nová sekce věnující se pomoci přímo organizátorům. Ze zkušeností s larpy jsme začali sbírat užitečné mechaniky a způsoby tvoření her, které byly odzkoušeny a shledány užitečnými či úspěšnými. Stránka je, podobně jako mnoho ostatních, otevřena všem přispěvatelům: pokud někde nalznete zajímavý mechanismus, třeba sebenepatrnější, který podporuje nebo usnadňuje hru, určitě sem patří.
Na stránku lze dojít přes odkaz Mechaniky.


2. 9. 2009 Ohlédnutí za larpy v přírodě

Prázdniny odběhly do minulosti a zůstalo po nich několik událostí, na které stojí za to zavzpomínat. Nejraději bych zde vypsala všechny, ale nakonec se budu muset spokojit s těmi, kterých jsem se účastnila.

Pokračuj


30. 7. 2009 Šifrovačka na GameConu 2009

GameCon letos přinesl novinku v podobě Trojboje, v jehož třech disciplínách mohly tříčlenné týmy porovnat svoje schopnosti a vyhrát některé zajímavé ceny. Jednou z disciplín byla i čtyřhodinová šifrovací hra, kterou nakonec procházelo osm týmů ve dvou termínech.

Pokračuj


7. 7. 2009 Jak bylo na PotkanConu 2009

Před pár hodinami jsme se vrátili ze čtyřdenního běsnění zahajujícího dva měsíce prázdnin. A je mnoho věcí, na které budeme moc rádi vzpomínat. Začněme ale od začátku. Tedy vítejte na PotkanConu 2009!

Pokračuj


Stručná historie pardubického larpu

Tato historie je částečná, jak byla sebrána od několika pamětníků. Je odsouzena k neúplnosti, ale je dobrým pohledem do minulosti. Mnoho věcí bylo opomenuto a doufejme, že bude odhaleno dalším hledáním, do té doby si však musíme vystačit.
Informace jsou situovány převážně do Pardubic s přesahy do jiných měst (která by si zasloužila vlastní historie, ale schází nám informační zdroje).

Pokračuj


Komorní larpy ve východních Čechách

Letní sezóna ve východních Čechách letos začíná příjemnou sbírkou komorních larpů. Vlastně jde o nezvyklou koncentraci tohoto formátu, ale to způsobil především PotkanCon, který hostí čtyři hry.

Pokračuj


Informace o PotkanConu 2009

3. - 6. 7. se v Potštejně uskuteční setkání východočeských zájemců o fantastiku, larpy a další hry. Cílem této akce je aktivní strávení času, setkání lidí, které spojují společné zájmy a navázání nových přátelství.

Pokračuj


Larpy na PotkanConu 2009

Na začátku července v Potštejně proběhne několik převážně komorních larpů v provedení nejrůznějších organizátorů. Vstup na ně je umožněn v rámci PotkanConu a dá se očekávat široká paleta žánrů, tedy vybere si každý.

Pokračuj

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License