Albigenští
albigensti.png

Kdy: 17.-19. 11. 2017
Kde: Lipnice nad Sázavou
Počet hráčů: cca 50
Pořádá: Tomáš Houška a Gabriela Benešová
Vlastní stránky: http://albigensti.cz/hra-albigensti/
Účast: na přihlášku
Kontakt: přes formulář na stránkách


Legenda

Katarské války skončily a Langued’Oc je pod nadvládou Francie. Může se zdát, že katarství bylo potlačeno a zničeno. Alespoň papež a jeho prodloužená ruka dominikáni by to tak chtěli vidět. Ve městečku Quillan se chystá svatba místního pána. Do města přijíždějí lidé z širého okolí, aby se události mohli účastnit. Zároveň do Quillanu před nedávnem přibyli dva dominikáni, kteří vyšetřují udání na místního kněze, že žije v nepravostech. Skupinka templářů, kteří přijeli na svatbu jako hosté, situaci nezjednodušuje. Mezi obyvateli městečka se určitě skrývají i někteří kataři – neboli Albigenští, ostatně stejně jako v okolních lesích.
Víme, že to tak nemůže zůstat navždy. Každá z postav má své představy a cíle. Je to divoká a temná doba. Někdo jí využije, jiného zničí. Nebojíte se do ní?


O hře

Albigenští je dramatický výpravný larp, jehož děj se odehrává v městečku Quillan léta Páně 1262.
Katarské války skončily a Langued’Oc je pod nadvládou Francie. Katarství bylo oficiálně potlačeno a zničeno, alespoň papež se svými dominikány by to tak chtěli vidět. Jenže není všechno tak, jak se zdá.
Ve městečku Quillan se chystá svatba místního pána. Do města přijíždějí lidé z širého okolí, aby se události mohli účastnit, pozvání přijali templáři a k překvapení všech se zde objevili i dominikáni.

Hra bude zaměřená na prožitek, na historickou simulaci, bude tam nějaká stará hudba, hráči si zkusí prožít středověký způsob myšlení a vidění světa. Přiblíží vám zážitek ze středověké liturgie (jak ji už skoro nikde nemůžete zažít). Nějaké akce tu na hráče čekají, ale nebude to nijak fyzicky náročné – celá hra proběhne v areálu hradu, který nám představuje městečko Quillan. Velkou roli budou mít konverzační momenty, tu a tam nějaká akce.

Bojování i nějaké násilí proběhne, ale pro milovníky válčení to tak není. Pro milovníky mystiky, tedy té opradové, to je.
CéPéčka budou do hry přinášet nové informace a gradaci, a tím postavy posouvat. Nepůjde o konflikt postavy versus cépéčka, ale hlavně o konflikty, které si postavy musí vyřídit mezi sebou. Některé postavy tu budou mít detektivní příběh, ale všechny si přičichnou k tajemnu, strachu, lidskosti i nelidskosti. Každá postava má své sny, své motivace a kráčí za dosažením nějakého svého osobního cíle. Aby uspěla, musí vyřešit různé věci s jinými postavami. Některým postavám půjde o život.
Albigenští rozhodně nejsou dřevárenská bitva! Bude to spíš psychothriller odehrávající se ve středověkých kulisách.


Dojmologie

Fjertil

Běh 4. (2017), pekař Bartolome

Předem nutno předeslat, že Albigenští jsou sice hrou o jistých událostech středověku, ale zároveň je to hrou o okupaci a útlaku, kde máte privilegovanou třídu, třídu trpěnou a třídu pronásledovanou a všechny se více či méně třesou před mocí Instituce, která může zle zasáhnout do jejich životů. Je v zásadě jedno, zda institucí je StB, Gestapo nebo jako zde svatá inkvizice. Zde to byla ta poslední možnost a v jejím hledáčku byli dobří křesťané, tedy Kataři.

Nicméně témata zodpovědnosti za větší celek, svědomí, pevnosti vlastního přesvědčení, prospěchářství atd. se dají napasovat na tuto událost, jako na mnoho dalších z historie. Mnoho z nich však nemá smysl hrát na hradě, jako zde v Lipnici nad Sázavou, kterou jsem rád opět navštívil po dlouhých šesti letech po Porta Rosse.

Prostě to vypadá, že pro autory Kvarteta jsou taková údobí vděčným zdrojem inspirace.

Měl-li bych psát obecněji o hře, tak práce organizátorů s hrou byla na solidní úrovni, výkony CP standardní a kuchařů skvostné. Zima byla snesitelná. Kompromis mezi historickou věrností a hratelností dle mého vyvážený relativně dobře. Předherní scénky zbožňuji.

Pokud bych měl některé výtky, tak snad jen k přípravné, předherní fázi:

Velká představovačka dobrá, ale než to došlo, už jsem si nepamatoval začátek. Určitě by to chtělo, aby se min. některé herní skupinky měly možnost před hrou sejít a domluvit se, jak na tom vlastně jsou.
Ač jsem byl rád, že hra nebyla tak strašně skriptovaná, jako bývají poslední počiny od Rollingů (a mám to za klad Albigenských), chybělo mi výraznější zvýraznění zejména pro prvohráče jak pracovat s informacemi a s dynamikou hry jako takovou, kdy tak nějak začít přitvrzovat, více se prokecávat a vůbec vyhrocovat své dějové linky.
Určitě to chce více rozpracovat poučení o mučení a to nejen ze strany herních mechanik, ale i ze strany RP, tedy nějaký obecný odhad, kdy je kdo ochoten pustit nějakou užitečnou informaci i při nižších stupních tortury, než dojde na pálení železem.
(Možná nějaká časomíra by se hodila, klidně i formou "ponocného", aby hráči nemuseli koukat na mobily a hodinky, kdy že je ten správný čas na to či ono.)
Nyní k mé osobní hře:

Pekař Bartolome je skvělá postava a jděte do ní. Pro mne to byla nádherná hra o otcovství a o tom, co vše jsem schopen zradit, abych ochránil ty, na kterých mi záleží. Samozřejmě nemalý podíl na tom mají i obě mé herní dcery, které mi mou hru neuvěřitelně vracely, ale i všechny ostatní postavy, se kterými jsem se dostal do kratších či delších interakcí.

Navíc, ač nebývám ten typ, dostal jsem se v některých scénách do solidní imerze, kde bylo jedno, zda všechen ten vztek smísený s beznadějí a výčitkami svědomí zažíná Bartolome, nebo Fjertil a prostě se mi najednou začaly valit slzy z očí.

Bylo to jako znásoběný zážitek ze hry jediného člověka v jinak skříčím Tak zpíval listopad… a vlastně i v lecčems podobná role.

Prostě velmi silný zážitek, na který budu dlouho vzpomínat. Dal bych 9,5, ale jelikož to nejde a jelikož se mi jedna speciálnost ze hry pevně zakousla do mozku, dávám tomu tedy ve vší slávě 10.


Galerie

{"module":"wiki\/image\/FlickrGalleryModule","params":{"photosetId":"72157690211092185"}}

Kompletní fotogalerie

4. běh: http://albigensti.cz/fotky/
Michal Kára: https://www.facebook.com/michalkarafoto/photos/?tab=album&album_id=1123493744453541

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License